Nic není jednoduché, u pojištění nájemního bytu to platí dvojnásob. Pojistky se liší podle toho, zda byt vlastníte a pronajímáte, nebo jste nájemce. Pojďme se podívat na případ první
Pojištění nájemního bytu z pohledu pronajímatele
V případě, že pronajímatel pronajímá částečně či úplně zařízený byt, by měl mít na své pojistce pojištěný svůj majetek (tj. vybavení bytu).
Na krytí škod způsobených “bytem” nájemníkovi (např. praskne hadička vedoucí k bateriím u umyvadla a poškodí to věci nájemníka, nebo sousedů) slouží pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti .
Dále je pojištění odpovědnosti za újmu v běžném občanském životě, lidově řečeno pojistka na blbost, kterou si dělá majitel z důvodů krytí škod na majetku třetích osob (např. nájemce zapomene dát hadici od pračky do vany, nebo praskne hadice vedoucí od kohoutu k pračce). Vytopení sousedi požadují škodu primárně po majiteli bytu.
Pojištění z pohledu nájemce
Nájemce si pojišťuje majetek svůj i vybavení bytu pronajímatele.
Dále by si měl pořídit výše jmenovanou “pojistku na blbost”, aby mu kryla škody včetně škod na stavebních součástech bytu (např. kuchyňská linka). Toto pojištění se netýká škod na movitých věcech užívaných, které jsou pojištěny majetkem, viz. předchozí odstavec.
Shrnutí
Můžete si říci, že dělat si pojistku na vybavení cizího bytu je nesmysl a zbytečné vyhazování peněz, ale měsíční výdaj 100-200Kč za klid, že případné škody bude hradit někdo jiný, taky není k zahození, ne?
P.S. případné nejasnosti vám rád vysvětlím, případně pomůžu se sjednáním pojistky na tlf. 724 131 988