V druhém díle budu popisovat druhé nejrozšířenější pojištění odpovědnosti a tím je povinné ručení, odborně zvané pojištění za škodu způsobenou provozem vozidla. Co se tedy skrývá pod tímto termínem a co vše lze pojistit a připojistit?

Každý, kdo vlastní nebo provozuje automobil, se setkal s Pojištěním za škodu způsobenou provozem vozidla jinak taky řečeno Povinné ručení. To musíme mít stále u sebe. Je to taková další skrytá daň.

Když kupuji auto od fyzické osoby, obvykle ještě domů dojedu s povinným ručením prodejce. Zajímavější situace nastává, když kupuji auto v bazaru. V ideálním případě si k vyhlédnutému autu zařídíme předem povinné ručení a do bazaru kromě peněz neseme i zelenou kartu. V opačném případě sjednáváme pojištění až na místě. A bazarista pravděpodobně nemá zájem na tom, udělat pro nás tu nejvýhodnější nabídku, protože to pojištění prostě potřebujeme. Vyrazit z bazaru s nepojištěným autem se nám může hodně prodražit.

Pojďme si ukázat, co vše se v povinném ručení může skrývat.

Limity povinného ručení

Ve většině pojišťoven nám dají na výběr ze základních limitů plnění (35/35) a vyšších (70/70, 100/100 a více). První číslo říká, do jaké částky v milionech se plní škody na zdraví a druhé číslo plnění škod na věci. Samy o sobě se zdají částky dost velké, ale jen do chvíle, když si zjistíme, že je to částka na celou nehodu.

Takže, když zaviníme nehodu a havaruje autobus plný ředitelů ČEZU nebo parlamentu (:)) a vzniknou škody na zdraví s trvalými následky, základní limit na to jistě stačit nebude. Tento příklad je uvedený ad absurdum. Ale můžeme zapříčinit hromadnou nehodu na dálnici a pokud do sebe nabourá víc aut, tak základní limit překročíme snadno. Trefíme-li kamion s benzínem na mostě přes Orlík, vzniklá ekologická katastrofa také hravě překročí desítky milionů. Pomíjím to, že se nehoda může stát v zahraničí, kde náklady na léčení a další poplatky mohou být ještě vyšší.

Na druhou stranu, jestli jezdím s autem po venkově, nebo je to druhé auto do rodiny na nákupy, na víkendy, tak jistě nemá smysl dávat vyšší limity než základní.

Bonusy

Tím, že nebouráme, oceňuje nás pojišťovna za bezeškodní průběh a dává nám slevu na další rok.

V případě leasingu je to často tak, že bonusy za náš bezeškodní průběh jdou na leasingovku jako majitele auta. V době ukončení můžeme požádat leasingovku o přiznání bonusů. Některé společnosti to dělají automaticky, ale ne všechny. Na havarijní pojištění lze převést bonusy z povinného ručení.

Škodní událost – havárie, srážka se zvěří, prasklé přední sklo, atd…

Plnění škodní události (dostat peníze z pojišťovny) je odvislé od mnoha faktorů. Například se pojišťovna brání proplatit škodu, která vznikla rodinným příslušníkům. Takže pokud manželka svým autem nabourá do manželova, z povinného ručení nebude proplaceno vůbec nic.

Odčítání bonusu při škodní události

Pokud bouráme nebo uplatňujeme jinou škodu u pojišťovny, tak to nenechá jen tak a zdraží nám povinné ručení nebo havarijní pojištění (podle toho, z čeho se vyplácí peníze za škodu). Za jednu škodní událost odečítá 24 měsíců z bezeškodního průběhu. V případě, že máte více než 120 měsíců, odečítá se to od 120ti.

Přívěsný vozík

Jako zajímavost uvedu povinné ručení přívěsného vozíku. Škodní událost vzniklá přívěsným vozíkem vzniká jen v případě, kdy vozík není připevněn k autu, sám se rozjede a způsobí nehodu (např. nabourá do auta jedoucího po hlavní silnici). V případě, že neřiditelný vozík jede sám po hlavní silnici a někdo nabourá do vozíku, je to překvapivě řidičova vina a jde to z jeho povinného ručení. Jestliže je vozík připojen k autu, plnění jde většinou z povinného ručení auta.

Jak zrušit povinné ručení?

V první řadě, povinné ručení může vypovědět pouze pojistník (to znamená člověk, který smlouvu uzavíral a platí pojistné), nebo osoba jím pověřená s plnou mocí. Výpověď se podává vždy písemně s vlastnoručním podpisem a požadovanými doklady. V případě, že ji zasíláme poštou, je dobré poslat ji na doručenku. Nebo můžeme zajít na nejbližší pobočku naší pojišťovny a oni udělají všechnu práci za nás. A možná nám nabídnou i nižší pojistné, když si to rozmyslíme.

Jestliže vypovídám smlouvu a přecházím k jiné pojišťovně, musím toto provést nejpozději šest týdnů do výročí smlouvy. V případech prodeje auta, jeho likvidace, nebo depozitu se nemusí čekat a provede se to hned.

Závěrem

Ač se to nezdá, i v Povinném ručení se dají udělat úpravy a nastavení, které nám internetové kalkulačky nenabídnou. A to jsem zde rozebíral pouze nejzákladnější parametry povinného ručení. K němu se dá přidat i další položky nazývající se připojištění. Ale o těch v dalším díle. Proto není špatné se stavit na nejbližší pobočku pojišťovny, kde pro nás najdou jistě výhodné řešení. Navíc získáte i „přítele na telefonu“, který vám pomůže v případě škody a hlídá případné plnění od pojišťovny.

Leave a Reply

/** * */