Pomalu se chýlí ke konci sezóny a lidé se budou stěhovat ze svých chalup a letních bytů zpátky do pohodlí městských bytů.

Jak ale vyřešit pojistku domácnosti, kde přes půl roku neobývám trvale tak, aby nebyly problémy s pojistným plněním v případě události, kterou zjistím až po sezónním přesunu na zimní či na letní bydlení?

Mám správně pojištěnou chalupu, abych v případě nějaké škody „nesplakal nad pojistkou“?

Odpovědi naleznete v článku.

Pro zpřehlednění problematiku rozdělím na dvě části

Pojištění zimního bytu

Jako zimní bydlení považuji byt ve městě, ať už v paneláku nebo činžáku. Prostě takový, kde se nemusím starat o to, jestli zamrzne voda, nemám nanošeno dřevo na topení, atd.

Pojištění domácnosti mi obvykle v případě škody na „zimním bytě“ nepomůže, protože pojišťovny si dávají do podmínek to, že domácnost je obydlená po určitý počet měsíců v roce. Tuto podmínku svým přesunem na „letní byt“ lze velice snadno porušit.

Na druhou stranu pojištění panelákového bytu jako rekreační domácnost taky nejde, protože rekreační domácností jsou myšleny chalupy, chaty atd.

Jak tedy z toho?

Hlavně musíte upozornit pojišťováka při sjednávání pojistky na to, že byt budete obývat pouze část roku.

Po zadání adresy místa pojištění (bytu) se zaškrtne volba, že byt neobýváte trvale a že se jedná o druhý byt. Tím dáváte na vědomí pojišťovně, že si případných škod nemusíte všimnout bezprostředně po vzniku, ale až po nějaké době. A protože škody mohou být větší, tak vám pojišťovna to dá na vědomí přirážkou k ceně (cca 15%).

Dále je rozumné připojistit si položku Stavební součásti. To pokryje škody na vestavěném vybavení, jako je kuchyňská linka včetně vestavěných spotřebičů, vodovodní baterie, ohřívače vody, vestavěný nábytek, malby, tapety, dlažba a obklady…

Pojištění chaty a chalupy

Při sjednávání pojistek na chalupy se obvykle chybuje v případě, že nemovitost majitelé podědili např. po rodičích, kteří ji měli pojištěnou jako rodinný dům.

Noví majitelé sice přepíší pojistku na sebe, ale už neuvedou, že rodinný dům budou využívat jako chalupu, ve které nebudou bydlet trvale, ale jen o víkendy nebo přes léto.

Vše je v pohodě do doby, kdy se něco stane. Majitelé obvykle sami řeknou, že si toho všimli až po nějaké době, že na chalupě nebydlí… a pojišťovna bude krátit plnění, protože má klient špatně udělanou pojistku. Je pozdě řešit, kde se stala chyba. Jestli za to může klient, že se nezmínil o tom, že se v baráku trvale nebydlí, nebo chyba pojišťováka, že se na to nezeptal….

Jestli máte nějakou chalupu a máte na ní pojistku, podívejte se jestli je pojištěna jako normální rodinný dům nebo jako rekreační nemovitost. Ušetříte si tím případné starosti.

Nebo se mi ozvěte a já se vám na to mrknu. Kontakty jsou, jako obvykle, v patičce stránky.

Leave a Reply

/** * */