Od nového roku jsem rozšířil svoji aktivitu na další oblast týkající se financí – na zlaté, stříbrné a platinové slitky a mince. Pro zjednodušení budu mluvit pouze o zlatě.

A proč tento kov? Ono to souvisí s tím, proč jsem se začal věnovat Mlsné hubě. Většinu svého profesního života jsem se věnoval virtuálním věcem. Nejdříve to byly optimalizace dat, potom datové sklady, reportingové systémy a nakonec pojištění. A chtěl jsem dělat něco fyzického. Ve volných chvílích to byly džemy a sirupy pro Mlsnou hubu. Ale chyběl mi nějaký produkt z financí, které jsou povětšinou velmi virtuální – vše je to o převodu dat.

Zlato mi dává smysl z více důvodů. Někdo uvádí na prvním místě investice s vidinou růstu ceny, někdo spoření do slitků na důchod, někdo se obává pádu akcií nebo inflace. Mě dává zlato největší smysl jako ochrana vlastních peněz. To, že mi časem něco vydělá, je už jen příjemný bonus.

Osobně jsem se setkal s případy, kdy se moji známí a přátelé dostali do exekuce, ať už cizím úmyslem, nebo vlastní blbostí. Člověk při stěhování nepřehlásí adresu a výzvy o zaplacení a varování o exekuci mu chodí na původní bydliště a on se o nich dozví až ve chvíli, kdy má obestavěný majetek a exekuci na účtu. V tu chvíli je bez prostředků a v některým případě i bez střechy nad hlavou. V tu chvíli musí mít hotovost, aby mohl aspoň nějak fungovat a nedostal se do sekundárních dluhů. A mít v trezoru nebo někde bokem pár desítek tisíc je problém. A zabírá to místo. 🙂

Jedním z možných řešení jsou nakoupené zlaté slitky. Buď se dají pořizovat najednou, unce zlata se pohybuje momentálně kolem 30tis Kč, nebo může posílat na svůj spořící účet menší částku, kde se „dokupují“ kousky slitku. Až dospoří na celý zlatý slitek, tak si ho může vyzvednout nebo si ho nechat poslat. V tu chvíli fyzicky vlastní kus zlata. Mimochodem, 2.000.000Kč se vejdou do krabičky od cigaret a 1kg má objem necelých 50cm2.

V případě, že potřebuje hotovost, prodá zlato zpátky a dostane cenu o málo nižší než nákupní a peníze má druhý den na účtu. Další možnost je prodat zlatý slitek fyzické osobě za hotovost. A poslední, a nejméně výhodná, je zastavárna. Zde musí  počítat s cca poloviční cenou než je momentálně tržní.

Doufám, že jsem vám tímto rozšířil obzor a ukázal, že i ve světě financí existuje něco, co není přímo závislé na zvůli státu, bankovních nebo jiných institucí.

V případě, že by vás to zaujalo, rád osobně odpovím na otázky.

Leave a Reply

/** * */