V minulém článku o zlatě jsem psal o svém pohledu na investiční drahé kovy a na důvod proč jsem si rozšířil obor podnikání. Postupem času se mi otvírají zase nové obzory. Psal jsem o tom, že si člověk v nepříznivé situaci může zachránit svůj životní standard díky tomu, že má nakoupeno fyzické zlato nebo stříbro. Tento pohled bude trochu v širším kontextu.

V současnosti mají lidé svůj majetek z více než 9/10 ve finančních produktech. Krátké (z hlediska času) peníze mají v hotovosti a na běžných účtech, střední na různých termínovaných vkladech, stavebních spořeních a dlouhé např. v důchodovém připojištění a v průběžném důchodovém systému. K tomu lze připočíst ještě držení akcií, dluhopisů a podílových listů různých fondů. V poslední době lze připočítat i peníze mimo systém – v kryptoměnách. Takže z hlediska diverzifikace majetku ve finančních produktech je to super.

Násobně méně mají lidé majetek v nemovitostech –  vlastních domech a bytech nebo nemovitostech na pronájem. Pozor, zde je myšleno pouze splacené bydlení, ne nemovitosti na hypotéky a půjčky – ty jsou vlastně banky. Přestanete splácet a banka vám je zabaví.

A ještě méně je lidí, co mají majetek v komoditách. Ať je to zlato, stříbro, drahokamy, či obrazy, vína nebo sbírka veteránů.

A misku vah vyrovnávají dluhy – hypotéky, půjčky, úvěry, kreditní karty…

Toto rozdělení majetku funguje skvěle v dobách prosperity a neustálého ekonomického růstu. Co se ale stane, když se věci podělají, začnou se navyšovat úrokové sazby za půjčené peníze a roztočí se inflace nebo stát usoudí, že potřebuje od lidí více peněz? Nebo ještě něco horšího, pro nás v naší lokaci nepředstavitelného, jako třeba válečný konflikt? Taky není třeba chodit geograficky ani časově daleko…

 

Leave a Reply

/** * */