V minulém článku miniseriálu o zlatě jsem popisoval rozdělení majetku většiny obyvatel. Pochopitelně se najdou i výjimky, kde mají alokaci majetku jinou. V této části popíšu co se může dít v případě, že doba nekonečného růstu a zářných zítřků je již za námi.

Dle ČSÚ je od roku průměrná výše inflace 1,7% a za rok 2017 byla 2,5%. Co to znamená pro vaše úspory? Že každý rok si za své uspořené peníze můžete koupit méně a méně. Když byste v roce 2010 měli 100tis a něco si koupili, tak v dnešní době za stejné množství zaplatíte 112,5tis. (výpočet složeného úroku je 1,017 na 7). Takhle to nevypadá moc dramaticky, ale když to použijete v dlouhodobém horizontu, třeba spoření na důchod, tak se dostanete ke slušnému snížení majetku. Takže, i když se penzijní fondy chlubí určitým zhodnocením, tak ani v dobách prosperity to není žádná sláva.

A to jsme u normální inflace. V případě hyperinflace hodnota peněz razantně padá. Jediný, kdo na hyperinflaci vydělá, je tem, který má půjčené peníze s dlouhodobou fixací úroku. Ideálně hypotéku na nemovitost, kterou pronajímá. V tomto případě mu příjmy z pronájmu dalece zaplatí úroky z hypotéky a pravděpodobně i část hypotéky. Pro normální lidi to bude znamenat devastaci jejich finančního majetku.

Razantní krok státu v případě neudržitelnosti finanční situace je měnová reforma. V české kotlině je to událost relativně vzdálená v minulosti. Reforma proběhla těsně po válce.

U našich severních sousedů je ještě v čerstvé paměti, kdy v roce 1995 vláda rozhodla o tom, že na úsporách občanů seškrtá čtyři nuly. Schválně si představte nějakou částku, k které si myslíte, že vám bude stačit na přilepšení k důchodu. Třeba dva miliony… Napište si ji na papír hezky v čísle a škrtněte si čtyři nuly – 2 000 000. No a tolik vám zbylo z úspor na důchod. Ano, je to přesně 200 Kč. Moc to není, na to, že jste na to spořili část produktivního života, co?

V Rusku byla poslední měnová reforma v roce 1998. Takže u nás se vlastně máme zatím fajn.

V případě, že taková to situace nastane, proběhne run na banky. Momentálně banky musí držet 7% hotovosti všech vkladů občanů. Takže banky vydrží pár hodin, v lepším případě pár dnů a budou muset zavřít. Bankomaty budou mít omezený výběr bankovek. To se stalo v před pár lety v Řecku.

A zde se opět bavíme o mírovém řešení. V době války nám asi moc nepomohou ani vlastní nemovitosti. Zde budeme mít zájem vlastnit majetek co nejlépe přenositelný a směnitelný. Ale to uvádím, doufejme, jen hypotetickou možnosti vývoje.

V dnešní internetové době jsou lidé velmi citliví na jakékoliv špatné zprávy, které mohou vyvolat paniku a následné finanční problémy.

Na to, abychom tyto problémy eliminovali, jsme malí páni. Ale můžeme se zabezpečit tak, aby šok pro nás a naše blízké byl co nejmenší. Jednou z možností je nákup fyzického zlata v podobě slitků. Až už tím, že si nakoupím celý slitek najednou, nebo budu posílat peníze na „spoření do zlata“ a ve chvíli, kdy bude dospořen slitek, tak ho dostanu domů.

Leave a Reply

/** * */