Uběhl rok, co jsem se začal věnovat zlatu, a tak se můžu podělit o nabyté zkušenosti. V prvním článku jsem psal o důvodech, čím mě drahé kovy zaujaly, v druhém jsem psal o rozdělení majetku lidí a ve třetím o tom, co se může pokazit a jak v tom figuruje zlato. V podstatě bych na těch článcích měnil jen minimum, byly by to je drobné úpravy.

Dnes bych napsal něco o možném růstu zlata. Vím, že se tím pouštím na tenký led hypotéz, dohadů a odhadů. V podstatě všichni odhadují budoucí trendy na základě historických souvislostí. Je to jako couvat v autě bez zpětných zrcátek a koukajíce přes čumák auta. Jen periferním pohledem můžu vidět, kde se nachází krajnice a tím odhadnout pozici auta na silnici.

Nejprve pár historických dat

Na stránce Macrotrends.net jsou údaje o cenách zlata 100let zpátky. V grafu odškrtávám vliv inflace a logaritmickou stupnici. Pro pohled do bližší minulosti taky dávám zobrazení grafu od roku 2000 do současnosti. Někdo ukazuje graf od roku 1970, tak, aby bylo vidět, co udělalo zrušení vazby dolaru na zlato prezidentem Nixonem v roce 1971.

Zajímavý je počátek růstu ceny zlata po krizi DOT.COM v roce 2001 až do další krize v roce 2008. Pokles do 2008/10 je pravděpodobně způsoben tím, že lidé potřebovali hotovost – ale to je můj dohad. Do roku 2012 zlato stoupalo vzhůru k výšinám. Po roce 2012 se začala hospodářská situace zlepšovat natolik, že začaly růst akcie a tak lidé pochopitelně přestali mít zájem o drahé kovy a přesouvali svůj majetek do financí (akcie) a do nemovitostí.

Možný vznik krize 2008

Některé prameny uvádějí, že krize byla původně nemovitostní, že lidé přestali zvládat splácet hypotéky a díky tomu se nemovitosti propadly na ceně a uvolnily lavinu.

Přikláním se spíš k tomu, že celý ten průšvih začal o něco dřív, kdy v roce 2006 se vyhouply sazby za hypotéky v USA těsně pod 7% p.a. Chvíli trvalo, než lidem doběhla fixace původní levnější hypotéky a čekalo je navýšení měsíčních splátek.

Historická paralela?

Pochybuju, že není nikdo, kdo nezachytil informaci o tom, že ČNB zvedá od srpna 2017 repo sazbu. Mimochodem, v roce 2018 ji zdvihli pětkrát. Ta vlastně určuje cenu peněz na volném trhu a cenu půjček a hypoték. Taky nikomu určitě neuniklo přitvrzení parametrů pro získání hypotéky k září 2018. Na hypoteční index se můžete podívat třeba na Fincentrum Hypoindex. Pro lepší představu je dobré zobrazit data hned od počátku, tj. od roku 2003.

Jak to bude vypadat okolo roku 2021, kdy budou lidem dobíhat pětileté fixace za stávající úroky? Bude pro ně překvapením navýšení úrokové sazby na 4-6%? Když se podíváte na graf na Hypoindexu, tak uvidíte, že sazby, které byly nedávno, jsou extrémně nízké. Je pravděpodobné, že se bude vše vracet k normálním sazbám, které jsou 4-6%.

Řekl bych, že budou rodiny, na které zvýšení dopadne nepříjemně. V případě, že se navýšení splátek potká s sníženými příjmy, ať už z důvodu nepříznivé hospodářské situace nebo z důvodu rozšířením rodiny o dalšího potomka, je zaděláno na problém…

Co s tím?

Z historických dat lze usuzovat, že v dobách krize se lidé obracejí k hmotným věcem, které mají svojí vnitřní hodnotu. Cena drahých kovů roste. A až se lidé budou mít dobře, tak bude zase klesat. Tak to prostě je… Otázka je, jak to bude vypadat v následující krizi a jaký vliv na cenu zlata bude mít třeba bitcoin.

Možné řešení je nasnadě. Pochopitelně vyplývá z tématu článku. 🙂 Ano, je tím zlato.

Není to o tom, vše teď prodat a koupit za všechno zlato, ale o rozdělení majetku na víc hromádek. Když rostou peníze (akcie atd.), tak klesá zlato a naopak. A aby to nebylo jednoduché, tak se mezitím ještě pohybují nemovitosti. Prostě v průběhu času něco vydělává a něco je jako jistota.

Podle mého názoru je rozumné, dávat část peněz do drahých kovů. Nejméně bolí postupné odkládání a nakupování „kousků“ zlata – spoření. Principiálně je to stejné, jako je stavební spoření. Jen s tím rozdílem, že když naspoříte jeden slitek, tak ten dostanete domů (co je doma, to se počítá) a vy pokračujete s nakupováním dalšího.

A ve chvíli, kdy vaše banka přijde s tím, že vám zdvihá sazby na nějakou nepříjemnou úroveň, vy sáhnete do šuplíku a prodáte své zlaté zásoby. Myslím si, že to bude za podstatě víc, než bude jejich pořizovací hodnota. A utrženými penězi můžete odmáznout část dluhu u banky.

Někdo může argumentovat tím, že má nemovitosti a až bude špatně, tak je může prodat. Ano, určitě se najde kupec. Otázka je, za jakou cenu a za jak dlouho. Ale není lepší v té době prodat zlato a nakoupit od někoho takového kus pole nebo barák?

Kdybyste měli nějaké otázky či nejasnosti, kontakt na mě je vždy na konci stránky.


P.S. a jestli jste to dočetli až sem, možná se divíte tomu, že zde píšu o zlatě, ale v záhlaví je obrázek stříbra. No, o tom až příště…

 

Leave a Reply

/** * */